
Čudesan svet biljaka mesožderki
Čudesan svet biljaka mesožderki
Venerina muholovka je najpoznatija biljka mesožderka na svetu. Njena jedinstvena sposobnost da hvata i vari insekte čini je fascinantnom ne samo botaničarima, već i svakom drugom ljubitelju prirode.
Iako deluje egzotično, ova biljka može uspešno da raste i kod nas – čak i pored prozora, ako joj pružite neophodne uslove.
Uprkos imenu, ova biljka ne dolazi s Venere, već iz močvarnih područja Severne i Južne Karoline u SAD-u. U prirodi raste samo tamo – nigde drugde na svetu ne postoji divlja populacija ove vrste.
Danas se uzgaja širom sveta, ali njena prirodna staništa se smanjuju zbog urbanizacije i krčenja šuma.
Zanimljivost: U nekim okruzima gde je nekada rasla, muholovka se smatra potpuno istrebljenom.
Venerina muholovka ima posebne listove u obliku vilica. Kada insekt dodirne dve dlačice unutar zamke u roku od oko 20 sekundi – zamka se automatski zatvara.
Zamka se zatvara veoma brzo. “Zubi” na ivicama formiraju neku vrstu kaveza. Ako insekt nastavi da se pomera, zamka se dodatno zatvara i ubrzo počinje da luči enzime, koji su neophodni kako bi biljka mogla da svari ulovljeni plen.
Biljka na taj način štedi energiju – neće se zatvoriti ako vetar ili kap vode dodirnu samo jednu dlačicu. Takođe, moguće je da se zamka zatvori kratkoročno, ali ukoliko biljka ne oseti dalje trzanje, smatraće da je to bio lažni alarm, i u roku od nekoliko sati do jednog dana zamka će se opet otvoriti.
Zbog svoje brze reakcije, i načina na koji lovi i vari plen, ova biljka mesožderka spada u jednu od najefikasnijih karnivornih biljaka na svetu.
Zatvorena zamka Venerine muholovke.
Ova biljka greši vrlo retko. Muholovka ima “ugrađen mehanizam zaštite” – neće odmah početi da vari, već čeka dodatne pokrete, kako bi se uverila da je zaista ulovila svoj obrok. Ako ih nema, zamka se ponovo otvara bez trošenja resursa.
Ovo je evolutivni odgovor na život u siromašnom zemljištu, gde je svaki atom energije dragocen.
Muholovka se najbolje razvija uz dovoljno svetlosti, odgovarajući supstrat i pravilno zalivanje. Iako deluje kao biljka za staklenik, može se uspešno gajiti i u običnoj saksiji – čak i u stanu.
Muholovka voli direktno sunce. Nedovoljno svetlosti uzrokuje bledilo, izdužene listove i slab rast.
Preporuka:
🌿 Savet: Ako zamke dobiju crvenu boju unutra – to je znak da biljka dobija dovoljno svetlosti!
Crvena Zamka kod Venerine Muholovke.
Muholovka uspeva:
Može da se drži u terarijumu, ali moraju da se ispoštuju određeni uslovi, i terarijum mora da bude otvorenog tipa.
Muholovka ne voli običnu zemlju. Mora da se koristi isključivo siromašan i kiseo supstrat.
Preporučuje se korišćenje plastičnih saksija, jer keramičke ili metalne vremenom mogu da ispuštaju štetne materije(premaze, boju) ili minerale koji mogu delovati pogubno na samu biljku.
Preporučeni supstrati:
Nikako ne koristiti:
Muholovka je osetljiva na minerale iz vode. Zalivanje vodom iz česme, filtriranom ili flaširanom vodom može vremenom ubiti biljku.
Može se koristiti:
Ako voda ostavlja kamenac u kuvalu – nije pogodna za muholovku.
Zalivanje je jedan od najvažnijih faktora za zdravlje muholovke. Pogrešno zalivanje (npr. vodom iz česme ili preplavljivanje) često je uzrok propadanja biljke.
Biljka se zaliva odozdo, tako što se ispod saksije postavi činija u kojoj treba uvek da se nalazi voda od 2-4 cm dubine. Zemlja treba uvek da bude vlažna, ali ne natopljena. Nikako ne dozvoliti da se zemlja potpuno osuši.
Kod Muholovke je bitno da se dozvoli makar jednom nedeljno da sva voda iz činije ispari, kako bi simulirali kretanje i promenu nivoa vode u prirodi, i kako bi omogućili korenu da diše, i sprečili neprijatne mirise i na kraju i potencijalno odumiranje korena.
Venerina muholovka mora da prezimi, odnosno da prođe kroz zimski san – u suprotnom će oslabiti, i vremenom i uginuti. Ovo je prirodan proces koji joj je neophodan za zdrav rast.
Generalna pravila tokom zimskog perioda su:
Kod biljke u fazi mirovanja se može primetiti sledeće:
Da bi obezbedili mirovanje, neophodno je:
🪴 Idealno vreme za presađivanje je kraj zime, neposredno pre prolećnog buđenja.
Photo by radbackedsalamander on iNaturalist, licensed under CC BY 4.0
💧 Zalivanje česmovačom – mineralne naslage vremenom oštećuju koren
🌫️ Nedovoljno svetla – biljka postaje bleda i izdužena
🛌 Preskakanje zimskog mirovanja – biljka postepeno slabi i umire
🥩 Davanje mesa – zamke mogu da istrule
🪴 Korišćenje pogrešnog supstrata – đubriva su pogubna i mogu spržiti mesožderku
Ako poštujete osnovna pravila – uspešan uzgoj je lak i dugoročan. Ova biljka može da živi i do nekoliko decenija!
Muholovke cvetaju u proleće, ali cvetanje troši puno energije i može usporiti rast biljke.
Preporuka je da se cvetna stabljika odseče kada poraste oko 4-5 cm, kako bi biljka usmerila svoju energiju na rast i razvoj svojih zamki.
Muholovku je moguće gajiti iz semena, ali to zahteva strpljenje – potrebno je nekoliko godina da biljka dostigne zrelo doba.
Bitno je znati i da seme brzo gubi klijavost, tako da je neophodno kupovati samo od proverenih prodavaca.
Ako ste početnik, preporučuje se da počnete sa gajenjem odrasle biljke.
Ako biljku držite napolju, sama će loviti dovoljno hrane. U zatvorenom prostoru, možete je povremeno hraniti.
Preporučuje se da se samo hrani biljka koja je zdrava i ima dovoljno sunčeve svetlosti tokom dana. Biljku treba hraniti samo insektima koji su znatno manji od veličine zamke(mušice, paukovi, komarci). Mogu se koristiti mrtvi insekti, ali je u tom slučaju neophodno stimulirati pokret nežnim dodirivanjem dlačica.
Muholovka se nikako ne sme hraniti mesom, slatkišima, đubrivom i ostalom hranom koja nije njena prirodna hrana.
Previše hrane ili pogrešna ishrana može iazvati truljenje zamke.
Postoji samo jedna vrsta Venerine muholovke – Dionaea muscipula – ali su uzgajivači tokom godina stvorili stotine varijeteta (kultivara).
Popularni kultivari:
Danas je muholovku relativno lako pronaći, ali mesto kupovine igra veliku ulogu u kvalitetu biljke.
Može se nabaviti u bolje opremljenim i specijalizovanim cvećarama, online prodavnicama, preko foruma i grupa za razmenu biljaka.
Kupovinom iz proverenih izvora osiguravate da dobijete zdravu biljku u odgovarajućem supstratu, kao i dodatne informacije o nezi.
Venerina muholovka je mnogo više od „neobične biljke“ – ona je edukativna, korisna i dekorativna.
Sjajan je izbor za vaš dom, ukoliko želite da zainteresujete svoju decu ali i odrasle, podstaknete ih za prirodu i biologiju.
Ako želite biljku koja će vas svakodnevno iznenađivati i koja zahteva malo, ali specifične pažnje – Dionaea je pravi izbor za vas.
Detaljnije o ovim biljkama možete saznati ovde.
Da. Venerina muholovka koristi specijalizovane listove da uhvati i svari male insekte poput mušica, komaraca i paukova. To joj omogućava da preživi u siromašnom zemljištu.
Muholovka zalivanje zavisi od godišnjeg doba. Tokom toplih meseci zemlja mora biti stalno vlažna (ali ne preplavljena). Najbolje je zalivati odozdo, koristeći destilovanu vodu ili kišnicu.
Muholovka prodaja je moguća u bolje opremljenim cvećarama, specijalizovanim prodavnicama i online. Pripazi da kupuješ biljku u odgovarajućem supstratu (bez đubriva) i sa jasnim informacijama o nezi.
Muholovka cena zavisi od veličine biljke i prodajnog mesta. Male biljke mogu koštati od 600 do 1000 dinara, dok zrelije primerke možeš platiti i do 2000 RSD ili više.
Da, ali uz određene uslove. Tokom zime biljka ulazi u period mirovanja i treba joj hladniji, svetliji prostor sa minimalnim zalivanjem. Bez tog perioda biljka slabi i može propasti.
Ne preporučuje se. Muholovka vari insekte – prirodni izvor azota. Davanje mesa ili drugih namirnica iz kuhinje može joj naštetiti i izazvati truljenje zamke.
Da, ova biljka nije otrovna. Zamke su bezopasne za ljude i kućne ljubimce. Idealna je kao edukativna biljka za decu.